subota, 15. prosinca 2012.

KAKVA JE ULOGA SALONA ZA ULJEPŠAVANJE I NJIHOVIH TRETMANA U ŠIRENJU HEPATITISA?

Pedikura

Saloni  manikure, pedikure, frizeri, piercing i tatoo saloni trebali bi biti mjesta za njegu i opuštanje, ali ti tretmani mogli bi  vam ostaviti neke oštare zdravstve probleme.

Ovo nije lijepa priča. 
Postoji sve više dokaza, širom svijeta da bi izlet kozmetičaru, pedikeru, brijaču, tattoo salon mogao prenijeti neke infekcije, uključujući i hepatitis B i C.
Ovom pričom pokušavamo skrenuti pažnju, te dobiti jasniju sliku koliko rizična njega ljepote može biti.  Iako ne postoji velika opasnost, rizik prijenosa hepatitisa kroz manikure, pedikure, brijačnice, tetoviranje, piercing postoji.
Postoji potencijalna opasnost od prenošenja virusnog hepatitisa preko nekih od najčešćih instrumenata-alata korištenih za manikure, pedikure, frizure, pearcing i tatoo. Od posebne važnosti su oštri metalni predmeti, te pribor koji može doći u doticaj s krvlju (četkice, zdjele za prste, kotlići za stopala, puferi, britvice, grickalica, škare, igle za akupunkturu, tetoviranje, piercing...).
Znanstvenih istraživanja o prijenosu hepatitisa B i C u salonima za njegu je vrlo mala. No, ono za što ne postoje studije ne znači da ne teba alarmirati. Na primjer, prije nekoliko godina, talijanski znanstvenici su otkrili da više od jedne na svakih deset slučajeva infekcijom hepatitisa C u jednoj zajednici može se pratiti do kozmetičkih tretmana, (kao što su manikura, brijačnice, tetoviranje, piercing.).
Vi ne morate nužno biti sljedeći klijent nakon nekoga s hepatitisom, budući da virus hepatitisa C ostaje aktivan od 16 sati do četiri dana na površini sobne temperature, dok virus hepatitisa B može živjeti izvan tijela najmanje sedam dana. Bilo koji od tih virusa mogu se širiti kroz čak neznatni rez, ogrebotinu ili oštećenje kože.
Alati u salonima (rašpice, strugalice, škarice, guralice za zanoktice, četke, grickalica, igle za tetoviranje i piercig.) trebaju biti za jednokratnu upotrebu, ili ako se koriste na više klijenata, trebaju biti u potpunosti očišćena, pravilno dezinficirani i sterilirizani između korištenja. Mikroskopske količine krvi mogu ostati na njima i nesvjesno se prenosi zarazna bolest na budućeg klijena. Ne treba se oslanjati na Barbicide, kako bi se zaštititili, to ne može ubiti virus hepatitisa.

Pekikura

Mnoge države nemaju konkretne  smjernice za prevenciju hepatitisa B ili C infekcija u salonima za uljepšavanje i brijačnicama. Međutim, dobra vijest je da postoje propisi za koje je potrebna "srednja razina" dezinfekcije i jednokratna uporaba predmeta u salonima i brijačnicama. Ove tehnike dezinfekcije spriječavaju prijenos zaraznih bolesti, ali je teško reći koliko saloni u skladu s tim propisima postupaju.
Usklađenost sa zahtjevima dezinfekcije je značajna varijabla u sigurnosti salona i brijačnica iz perspektive javnog zdravstva. Rizik od prijenosa zaraznih bolesti, osobito kod hepatitisa B i C, u njezi ljepote, trenutno je nedovoljan, kao i samo obrazovanje uslužnih djelatnika.
Zastrašujuće i brutalno je to što bi nam se moglo dogoditi kad stavljamo svoje zdravlje u rizik u ime savršeno lijepe kose i besprijekornih noktiju.

Preporuka zaštitite zdravlja je traženje salona i  osoblja, koje pravilno čišti i dezinficira svoju opremu (nadamo se, da će biti iskreni). Donesite svoje vlastite grickalica, britve, i sl. Te pazite i na to kako saloni koje posjećujete čište alate prije nego dodiruju vaše ruke, noge ili kosu.
Ako higijena nije prioritet, tražite uslugu drugdje.

Kako mogu izbjeći dobivanje hepatitisa B ili C?

Najbolji način da se čuvate od hepatitisa B ili C je izbjeći rizike:
  • Nemojte dijeliti igle, slamke, cijevčice ili bilo koji drugi alat/oprema, s nekim;
  • Nosite gumene rukavice ako vjerujete da će biti u kontaktu s tuđom krvi;
  • Slijedite praksu  sigurnog seksualnog odnosa;
  • Kod tetoviranja, body piercinga ili akupunkture, osigurati da je oprema sterilana;
  • NIKADA nikome dopustiti da koristi osobnu opremu za vas ili ponovno korištenje opreme, uključujući igle, tinte ili nakita. Samo svježe, jednokratna uporaba, jednokratne igle, moraju se koristiti i sva ostala oprema mora biti dezinficirana i sterilna.
Instrumente koji se koriste treba potopiti u 6-25 % vodik peroksid, peracetic kiseline, klor dioksid, ili 6-8% formaldehida, nakon toga sterilizirati parom pod pritiskom ili suhom toplinom. Svi predmeti u kontaktu s krvi, moraju se sterilizirati.
Čišćenje izbjeljivačem ne može ubiti virus hepatitisa B ili C.

Krvarenje zbog navike uklanjanja kožice noktiju i zanoktica, bez odgovarajuće sterilizacije instrumenata može biti važan čimbenik prijenosa virusnog hepatitisa B i C.

Je li lako dobiti
 hepatitis B ili C?


Ako živite ili raditi s nekim tko ima hepatitis B ili C, nećete dobiti bolest u redovnom osobnom kontaktu. Da biste dobili hepatitis B ili C, morate dijeliti krv ili tjelesne tekućine  koje sadrže krv s osobom koja ima tu bolest.


Sažetak:
Pridržavanje profesionalnih standarda o biološkoj sigurnosti je neadekvatno, napominjemo, da se rijetko koriste rukavice za jednokratnu upotrebu,  rijetko  se prethodno očistite alati, malo se koriste jednokratni materijali.
Niska razina znanja o putovima prijenosa, prevencija, standardi biološke sigurnosti i percepcija rizika od uzročnika zabilježena je u profesijama uslužnih djelatnika.
Odlazak na manikuru može biti prekrasan način da bi uljepšali sebe, nismo protiv te prakse.  Samo budite svjesni kako se to radi, i pobrinite se da vaša manikerka pridržava svih sigurnosnih mjera za spriječavanje širenja zaraze.


Pedikura

petak, 30. studenoga 2012.

AKTIVNOSTI UDRUGE OD RUJNA DO STUDENOG 2012. GODINE

Društvene mreže – Facebook, osnovana je grupa za psihosocijalnu podršku oboljelima, njihovim obiteljima i prijateljima: Udruga Hepatos – Podružnica Zagreb, „Bliže je nego što mislite...to je hepatitis“.
Grupa je osnovana po uzoru na slične grupe liječenih od hepatitisa u svijetu, a svrha joj je pružanje psihosocijalne pomoći bolesnicima i njima bliskih ljudi, vezano uz iskustvima o nuspojavama, trajanjima terapija, iskustvima iz čekaonica, pravima iz zdravstvenog osiguranja, e-naručivanju…
Netko od članova grupe će sigurno znati odgovor na postavljeno pitanje.
Posjetite nas na:



Dana 6. studenog 2012. godine predstavljen međunarodni hepatitis indeksa - objavljeno je da Hrvatska zauzima 8. mjesto. Indeks uspoređuje prakse screeninga, liječenja i tretmana hepatitisa u 27 članica Europske Unije, te Švicarskoj, Norveškoj i Hrvatskoj. Europski hepatitis indeks pokazuje da Hrvatska dobro provodi prevenciju u usporedbi s drugim zemljama. Međutim, postoje manjkavosti u liječenju te, kao u većini europskih zemalja, u rutinskom screeningu. Kao posljedica tih manjkavosti, velik dio infekcija biva otkriven prekasno, što dovodi do sekundarnih oštećenja i povećava mogućnost nesvjesnog prenošenja virusa drugim osobama. Objavu rezultata ovog projekta željno smo očekivali, uz potrebu ulaganja zajedničkih napora, rezultat nam daje poticaj da strastvenije krenemo k ostvarenju cilja Udruga iz Saveza oboljelih od hepatitisa i naših regulatornih tjela, donošenju Nacionalnog plana za borbu protiv virusnih hepatitisa.
Saznajte više na: http://www.hep-index.eu/
Prisustvovali smo 6. KONGRESA HRVATSKOG GASTROENTEROLOŠKOG DRUŠTVA s međunarodnim sudjelovanjem, naš osobiti interes bio je vezan za 9. Sesiju: Bolesti jetre, na kojem su autoriteti hepatologije održali predavanja o novostima, iskustvima i rezultatima dijagnostike i liječenja virusnog i autoimunog hepatitisa.
Sudjelovali smo na Sastanku Savjetodavnog odbora ELPA-e na temu transplantacije i raka jetre (ELPA Advisory Board meeting on Liver Transplantation and Liver Cancer). od 14. do 16. rujna u Split. Program se sastojao od radionica na kojoj su sudionici upućeni u daljnje korake koje trebaju poduzeti u svojim zemljama kako bi se projekt Euro Hepatitis Index uspješno priveo kraju, edukacijama na temu transplantacije jetre, edukacije na temu Hepatitisa B i Hepatocelularnog karcinoma (HCC).


ponedjeljak, 30. srpnja 2012.

AKTIVNOSTI UDRUGE U MJESECU SRPNJU, TE OBILJEŽAVANJE DANA HEPATITISA



- OKRUGLI STOL - 06. srpnja, već prethodno spomenut.

- SIMPOZIJ POVODOM SVJETSOG DANA HEPATITISA - Udruga je 13.srpnja na Klinici za infektivne bolesti "dr. Fran Mihaljević" u Zagrebu prezentirala preliminarno izviješće o rezultatima istraživanja: "POZNAVANJE I PRIHVAĆANJE HEPATITISA NA PODRUČJU REPUBLIKE HRVATSKE". kojeg je izložila dr. sc. Olivera Jurković Majić.

Liste čekanja  Liste čekanja

- NOVALJA - ZRĆE (Pag),  - 28.07. - na sam Svjetski dan hepatitisa, udruga "Hepatos" - Zagreb, kao članica Saveza oboljelih od hepatitisa RH, sudjelovala je u organizaciji akcije obilježavana u poznatom ljetnom okupljalištu mladih, Novalji i plaži Zrće. Naš doprinos akciji bio je organizacija stručnog skupa u DZ Novalja, gdje je liječnicima obiteljske medicine prof. dr. sc. Adriana Vince, voditeljica Referalnog centra za dijagnostiku i liječenje virusnih hepatitisa ministarstva zdravlja RH održala predavanje "Što treba znati liječnik obiteljske medicine o kroničnom virusnom hepatitisu". Nakon toga je u sklopu cjelokupne akcije provedena promocija knjige "Hajdučka priča", te na plaži Zrće, uz ponuđeno savjetovanje zainteresiranima, besplatno i anonimno testiranje na hepatitis C, provedeno od liječnika specijalista.

Liste čekanja  Liste čekanja


srijeda, 25. srpnja 2012.

OSVRT sastavljen nakon sastanka u Ministarstvu zdravlja dana 25.7.2012

Prisutni su bili: mr. Luka Vončina, dr. med., pomoćnik ministra, Romana Katalinić, dr. med. i Tosna Rupčić-Premec, dipl. nov. iz Ministarstva zdravlja, Sonja Babić iz Koalicije udruga u zdravstvu, mr. Koraljka Polak Živković, Marija Tomek iz udruge Hepatos - Zagreb, te Zlata Golubić iz Hepatos - Koprivnica.
Zadane teme za razgovor su bile:
  1. Dostupnost novih lijekova:                                                                                                
    - Kada će na listu HZZO-a za liječenje HCV, doći Boceprevir i Telaprevir?                         
    - Kada će za liječenje HBV na listu skupih lijekova HZZO-a doći Tenofovir?
  2. Razmatra li se, da se nalaz Fibroscana, uz biopsiju jetre, prizna kao kriterij za odobravanje terapije?

Odgovori na pitanja bili su sljedeći:
  1. Službena procedura uvrštenja lijeka počinje na zahtjev Referentnog centra, tvrtka se zatim prijavljuje Povjerenstvu za lijekove i Upravno vijeće uvrštava (ili ne) lijek na listu. Postupak u cijelosti mora biti sukladan Direktivi o transparentnosti Europske Unije, a za lijek mora biti dokazana njegova učinkovitost, sigurnost, kvaliteta, te predviđena razlika troška po uvrštenju.
  2. Za Boceprevir donacija je dogovorena/odobrena i obuhvaća sve velike centre za 46 bolesnika, no za sada se ne zna kada će početi. Telaprevir je u bolnici "dr Fran Mihaljević" predviđen kao treća linija, no zahtjev tvrtke još nije podnesen, pa MIZ kao regulatorno tijelo nema otvoren postupak.
  3. Zadovoljava li pacijent kriterije za određenu terapiju, ovisi o liječničkoj procjeni.
  4. Tenofovir, Telbivudin i Lamivudin imaju mogućnost doći na listu skupih lijekova, no klinička ispitivanja do registracije traju 3-4, od predklinike i 10 godina.
  5. Za sada nema zahtjeva za priznavanje Fibroscana u dijagnostici za određivanje terapije.
Liste čekanja Liste čekanja

petak, 6. srpnja 2012.

MJESEC SVJESNOSTI O VIRUSNIM HEPATITISIMA od 5 - 28.07.2012.


Nalazimo se u mjesecu srpnju u kojem se obilježava Svjetski dan hepatitisa - 28. srpnja, infekcije kojoj neprepoznavanje i neliječenje dovodi do teških posljedica - ciroze i raka jetre.
Procjena Svjetske zdravstvene organizacije je broj od približno 350 milijuna bolesnika s kroničnim hepatitisom B, i 170 milijuna s hepatitisom C. Također se procjenjuje da u Europi 50000 ljudi godišnje umre od raka jetre (hepatocelularni karcinom), a 50% tih slučajeva posljedica je zaraze s hepatitisom B ili C.
U Hrvatskoj 0,5% opće populacije ima kroničnu hepatitis B ili C infekciju, a zabilježen je lagani porast osoba oboljelih od raka jetre. Važno je naglasiti da velika većina osoba s hepatitis B ili C infekcijom nema nikakve simptome bolesti, pa se otkriju slučajno ili u već poodmakloj fazi bolesti. Također je važno naglasiti da se infekcije otkrivene na vrijeme moguće učinkovito liječiti.
Udruga Hepatos-Zagreb, potaknuta i uz pomoć svojih kolega iz Saveza oboljelih od hepatitisa RH sudjeluje u nizu aktivnosti koje imaju za cilj povećati svjesnost o načinu prijenosa virusa, faktorima rizika, potrebi testiranja te pravovremenog otkrivanja i liječenja.

AKTIVNOSTI UDRUGE U MJESECU SVJESNOSTI
- OKRUGLI STOL - 06. srpnja Udruga "Hepatos Zagreb" kao članica Saveza oboljelih od hepatitisa RH sudjelovala je na okruglom stolu "RAZVOJ NACIONALNE STRATEGIJE ZA BORBU PROTIV VIRUSNIH HEPATITISA" u organizaciji SAVEZA OBOLJELIH OD HEPATITISA RH i HULOH HEPATOS, koji je održan u Novinarskom domu u Zagrebu uz prisustvo predstavnika svih važnih političkih i zdravstvenih institucija u RH (ministra zdravlja, predstavnice Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u RH), te svjetskog i europskog civilnog sektora (ELPA, WHA);
- SIMPOZIJ POVODOM SVJETSOG DANA HEPATITISA - Udruga će 13.srpnja na Klinici za infektivne bolesti "dr. Fran Mihaljević" u Zagrebu sudjelovati na simpoziju povodom Svjetskog dana hepatitisa i prezentirati svoje preliminarno izviješće o rezultatima istraživanja: "POZNAVANJE I PRIHVAĆANJE HEPATITISA NA PODRUČJU REPUBLIKE HRVATSKE".
- ZRĆE - 28.07. - na sam Svjetski dan hepatitisa, udruga "Hepatos Zagreb" kao članica Saveza oboljelih od hepatitisa RH, sudjelovati će u velikoj javnoj akciji u organizaciji Saveza oboljelih od hepatitisa RH i HULOH Hepatos na poznatom ljetnom okupljalištu mladih, plaži Zrće, gdje će biti postavljen info štand u sklopu kojega će se zainteresiranima ponuditi savjetovanje, te mogućnost besplatnog i anonimnog testiranja na hepatitis C i HIV. Veliku pomoć i podršku u toj akciji dat će nam i udruga studenata medicine u RH (CroMSIC) i udruga studenata ekonomije (HSA - Hrvatska studenstska asocijacija);
- ISTRAŽIVANJE O POZNAVANJU I PRIHVAĆANJU HEPATITISA NA PODRUČJU REPUBLIKE HRVATSKE provodit ćemo se do daljnjega uz pomoć naših partnera.

petak, 1. lipnja 2012.

srijeda, 16. svibnja 2012.

SASTANAK S UDRUGAMA PACIJENATA U MINISTARSTVU ZDRAVLJA TEMA - LISTE ČEKANJA U BOLNIČKIM ZDRAVSTVENIM USTANOVAMA

SASTANAK S UDRUGAMA PACIJENATA U MINISTARSTVU ZDRAVLJA 
TEMA - LISTE ČEKANJA U BOLNIČKIM ZDRAVSTVENIM USTANOVAMA

Liste čekanjaDana 16. svibnja 2012. godine u Ministarstvu zdravlja na sastanku s udrugama pacijenata sudjelovala je i udruga "Hepatos Zagreb". Svrha sastanka bila je predstavljanje programa smanjenja liste čekanja. Sastanak je otvorio ministar prof. dr. sc. Rajko Ostojić. Projekt smanjenja liste čekanja napravljen je na temelju višemjesečne analize i istraživanja angažiranih stručnjaka. Sastanku su se odazvala 39 predstavnika civilnih udruga u zdravstvu. Ministar je naglasio da od udruga očekuje sugestije i prijedloge.
Naša je poruka svim korisnicima sljedeća: dogovaranjem iste pretrage u više zdravstvenih ustanova stvaraju se umjetne liste čekanja, te vas molimo za humano ponašanje - ako ste već obavili pretragu, odjavite se s liste čekanja u nekoj drugoj bolnici ili zdravstvenoj ustanovi. Usvajanjem takve navike podstičemo odgovorniji stav naše šire društvene zajednice, te konačno pomažemo i nama samima.