petak, 18. prosinca 2015.

336 dana nadanja

U nastavku je priča iz knjige "336 dana nadanja" Marka Korenjaka, dipl.ekonomista, NLP Coach, ( trener  NLP )



Zašto ja?

Za početak: zašto baš ja? Zašto sam bio ja taj kojemu su pronašli hepatitis C? Zašto se to dogodilo baš meni? Ne pijem puno alkohola, tako da nisam među onima koji su u rizičnoj skupini za oboljenje jetre, čak ne uzimam niti drogu. Najveća skupina tih, koji su okruženi hepatitisom C je upravo među narkomanima, zato sam se i pitao od kud meni ta bolest. Međutim razlog ili uzrok infekcije tim opakim virusom kod mene je lako naći. Rodio sam se sa bolešću, koja se zove Willebrandova bolest. Postoje tri oblika Wilbrandove bolesti-lagani, srednji i teži. Ja imam teži oblik te bolesti, koja mi je prouzročila velike probleme sve do puberteta. Kada je nastupio pubertet stanje se umirilo i kao takvo uspijevao sam bolest držati pod kontrolom, što otprilike znači da imam problema s krvarenjem samo jedanput mjesečno ili čak manje ali to nikad više nije tako veliko krvarenje, kao je to bilo prije puberteta.
Willebrandova bolest je, isto kao hemofilija, bolest zgrušavanja krvi, i liječi se primjenom krvnih pripravaka iz krvne plazme. Tijekom djetinjstva do..., no dobro, cijelog života sam morao uzimati lijekove izrađene od krvnih pripravaka. Ti lijekovi ili krvni proizvodi prije 1991. nisu bili testirani na virus hepatitisa C. Prvi testovi za dokazivanje virusa hepatitisa c su bili dostupni od 1991.godine. Tako se je jednostavno dogodilo da su se bolesnici koji su bolovali od Willebrandove bolesti, a primili su krvne pripravke prije 1991.godine zarazili virusom hepatitisa c- tako sam se zarazio i ja.
U Sloveniji smo se počeli boriti još 1986 godine, kada je pri Ministarstvu zdravlja ustanovljena posebna komisija za AIDS, koja je odmah stvorila odgovarajuću strategiju za prevenciju i upravljanje HIV infekcije. U borbi protiv hepatitisa C smo jedna od prvih država u Europi koja je 1992. Uvela testiranja među visokorizčnim skupinama (među njima su bili i hemofiličari) i tako smo uspjeli već na početku 1993. uvesti obvezno testiranje na svu darovanu krv na virus hepatitisa C.
Dakle to se dogodilo u Sloveniji, da je bilo samo nekoliko hemofiličara koji su bili zaraženi sa dva virusa. Većina nas je bila zaražena  samo hepatitisom C, neki samo virusom HIV-a, a neki su nažalost bili zaraženi i sa virusom hepatitisa C i sa virusom HIV-a. Kad sam bio jako slabe volje, razočaran i žalostan nad činjenicom da sam i ja zaražen hepatitisom C, u bolnici su mi ljubazno objasnili da budem sretan jer sam moga biti zaražen i virusom HIV-a.
Želim vam reći da sam se  odmah odlučio za liječenje hepatitisa C, i ozdravljenje je za mene završilo uspješnim ishodom-najnoviji testovi pokazuju da nisam više zaražen virusom  hepatitisa C. Ovisno o genotipu virusa (1b) mogućnosti ozdravljenja su bile 45 posto.
Moja liječnica u Ljubljani, prof.Mojca Matičič, je imala jedan vrlo uvjerljiv argument za mene. Rekla mi je da ne gledamo na mogućnost ozdravljenja kao 45 posto, nego da gledamo na mogućnost da pružamo tijelu 100 postotnu mogućnost borbe za ozdravljenje. Dakle čak ako i ne budeš u potpunosti zdrav nakon završetka liječenja,svom tijelu si pružio 100 postotnu mogućnost da se odhrva bolesti. Upravo taj argument je bi okidač pri mojoj borbi za zdravlje. Moj um se stim argumentom umirio.

Tako sam se ja odlučio za liječenje, koje je trajalo 48 tjedana ili 336 dana ili 483.840 sati ili 29.030.400 sekundi. Do sekunde sam točno izračunao, zato jer je to bila jedna od najzanimljivih godina mojega života. U tom trenu sam popio 2943 tablete i dao sam si 48 injekcije.
 

ponedjeljak, 7. prosinca 2015.

Novi lijek, djelotvoran protiv svih genotipova HCV


Novi lijek AbbVie, djelotovran protiv svih genotipova HCV, u ranim fazama istraživanja postiže izliječnje u 97-100% slučajeva.

Prošli mjesec u San Franciscu na 2015 AASLD Liver Meeting-u prikazani su rezultati studije faze 2 u kojoj je kombinacijom 2 eksperimentalna antivirusna lijeka, razvijena od tvrtke AbbVie, postignuto izliječenje u 97-100% bolesnika bez ciroze s infekcijom HCV genotip1.

Studija SURVEYOR-1 procjenjivala je učinkovitost i sigurnost 2 eksperimentalna direct-acting antiviralna lijeka. ABT-493 je HCV NS3/4A inhibitor proteaze koji djeluje na sve genotipove HCV-a. ABT-530 je inhibitor NS%A, također aktivan protiv svih genotipova HCV-a.

Prednost kombinacije ovih dvaju lijeka nije samo djelotvornost na sve genotipove, nego i činjenica da ova kombinacija ne zahtjeva dodavanje ritonavira u terapiju. Ovime se postiže manje interakcija između lijeova i neželjenih učinaka.

U studji su uspoređivane dvije različite doze ABT-530 (40 ili 120mg) u kombinacji s 200mg ABT-493 jedan puta dnevno kroz 12 tjedana. U studiju je bilo uključeno 79 bolesnika koji ranije nisu primali nikakvu terapiju ili nisu pokazali nikakv odgovor na terapiju pegiliranim interferonom i ribavarinom. Nisu imali znakove ciroze i dokazana im je infekcija genotipom 1. Bolesnici su randomizirani u 2 skupine, 39 u skupinu koja je primala dozu od 40mg ABT-530 il 40 bolesnika u skupini koja je primala 120mg. 97% iz skupine 40mg i 100% iz skupine 120mg je 12 tjedana poslije liječenja je zadržalo odgovor na terapiju. Većina bolesnika terapiju je dobro podnjelo, bez značajnih nus-pojava.

U nastavku studije SURVEYOR-1, 34 bolesnika s infekcijom genotipa 1 primalo je 8 tjedana 120mg ABT-530 u kombinaciji s 200mg ABT-493. 12 tjedana nakon završetka teerpije i u ovom dijelu studije 97% bolesnika je zadržalo dobar odgovor na liječenje.

Obzirom na dobre rezultate studija faze 2, AbbVie će ispitati djelotvornost kombinacije ovih lijekova u tijekom 8 i 12 tjedana primjene u 6 studija faze 3.


Izvor:

http://www.infohep.org/New-AbbVie-hepatitis-C-pan-genotypic-combination-cures-97-to-100-in-early-study/page/3014757/

LUCIJINA PRIČA



8. prosinca 2015. u 13:30 sati, 
multimedijalna dvorana Škole za medicinske sestre Vrapče, 
povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti.
Organizirali smo prikazivanje edukativne predstave:

Lucijina priča

autor teksta: Branko Ružić
redatelj: Marko Dorčić
igraju:Nikolina Vorić, Hrvoje Zubčić i Igor Kondić

Hrvatska udruga liječenih i oboljelih od hepatitisa „Hepatos“ – Podružnica Grad Zagreb i Zagrebačka županija u suradnji udrugom Hepatos Rijeka, te RI Teatrom tijekom obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti organizira prikazivanje edukativne predstave „LUCIJINA PRIČA“ za srednjoškolce Škole za medicinske sestre Vrapče. Interaktivni edukativni sadržaj projekta „Hepatitis se ne događa nekom drugom!“ organiziran je potporom Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba.